Kategórie

Najlepšie WordPress pluginy

WordPress repozitár ponúka v súčasnosti viac ako 55 000 pluginov. Nájsť medzi nimi ten, ktorý najlepšie vyrieši problém, však nie je jednoduché.

Napísal som preto zoznam pluginov, ktoré mi pri práci najviac pomohli a pokladám ich za tie najužitočnejšie v danej oblasti.

Obsah:

 1. Analytika
 2. Bezpečnosť a Administrácia
 3. Cache
 4. Formuláre
 5. Import/Export a Integrácia
 6. Newsletter
 7. Popup
 8. Preklady
 9. SEO
 10. Responzívne menu
 11. Slider
 12. Galéria
 13. Sociálne siete
 14. Ostatné

Posledná aktualizácia 2.11.2019


Analytika

Google Site Kit

Site Kit by Google

Tie najdôležitejšie štatistiky o návštevnosti a výkone vašej stránky na jednom mieste. To je oficiálny Google plugin pre WordPress. Pohodlné prepojenie s Google službami vám taktiež urobí radosť.

https://wordpress.org/plugins/google-site-kit/

Google Analytics Dashboard for WP

Google Analytics Dashboard for WP by ExactMetrics 

Hneď po nainštalovaní a prepojení s vašim Google Analytics (GA) účtom si nájdete na vašom dashboarde widget zobrazujúci tie najdôležitejšie údaje o návštevnosti vášho webu. No a to je presne to, čo potrebujete. Kto chce viac, môže si to pozrieť v priamo v GA. Dobrou alternatívou je plugin Monster Insights.

https://wordpress.org/plugins/google-analytics-dashboard-for-wp/

Page Speed Insights

Page Speed Insights

Pomalé stránky nemá nikto rád. Ani zákazník a ani Google. Tento plugin vám pridá na váš dashboard widget, ktorý denne monitoruje výkonnosť vášho webu. Udržiava vás tak v obraze a pri každom prihlásení vám pripomenie, ako na tom ste.

https://wordpress.org/plugins/itman-page-speed-insights/

Bezpečnosť a Administrácia

Wordfence

Wordfence

Bezpečnostný plugin by mal byť povinnou súčasťou každej WordPress inštalácie. Môj obľúbený plugin pre bezpečnosť je Wordfence. Ponúka firewall a výborný bezpečnostný scan, ktorý zaručí, že vaša stránka zostane v poriadku.

https://wordpress.org/plugins/wordfence/

Query Monitor

Query Monitor

Výborný pomocník pre administrátora stránky je plugin Query Monitor. Je vhodný na debuggovanie počas vývoja, ale i počas behu v produkcii, kedy vás prehľadným spôsobom informuje o chybách na stránke. Ukáže vám aký čas trvá načítanie stránky, čo všetko je súčasťou stránky a ešte oveľa viac.

https://wordpress.org/plugins/query-monitor/

WP Rollback

WP Rollback

Aktualizácia pluginu je vždy trochu risk. Niekedy sa môže stať, že nová verzia pluginu nie je kompatibilná s existujúcimi pluginmi a nastane problém. Vďaka pluginu WP Rollback, však viete ktorýkoľvek plugin pochádzajúci z WordPress repozitára vrátiť na jeho staršiu verziu. Ideálne riešenie je však vždy nové aktualizácie najprv otestovať na test/vývojárskej verzii stránky.

https://wordpress.org/plugins/wp-rollback/

WP Security Audit Log

WP Security Audit Log

WP Security Audit Log zaznamenáva všetku aktivitu na stránke. Aktualizácia pluginu, neúspešný pokus o prihlásenie, navštívenie neexistujúcej stránky či vytvorenie nového príspevku. Hodí sa na situácie kedy niečo na stránke prestane fungovať a vy neviete prečo. Vie vám poskytnúť aj obraz o tom, čo robia na stránke vaši kolegovia.

https://wordpress.org/plugins/wp-security-audit-log/

Cache

„Cachovací“ plugin je pri väčších stránkach nutnosťou. Dokáže skrátiť načítavanie na polovicu a výrazne vylepší pocit z prehliadania u zákazníka.

WP Super Cache

WP Super Cache

Pluginov na správu cache nájdete viacero a je ťažké povedať, ktorý je medzi nimi najlepší. Mne sa však najviac osvedčil WP Super Cache. Poskytuje veľa možností nastavenia a navyše viete niektoré časti stránky úplne od cachovania oslobodiť. Mimoriadne vhodné pre stránky, ktoré potrebujú zobrazovať vždy aktuálny obsah a zároveň mať aktívnu cache.

https://wordpress.org/plugins/wp-super-cache/

Formuláre

Contact Form 7

Contact Form 7

Nájdete aj viac user-friendly formulárové pluginy, no s týmto dokážete úplne všetko. Navyše ho viete rozšíriť o ďalšie užitočné pluginy:

https://wordpress.org/plugins/contact-form-7/

Import/Export a Integrácia

Takmer každý správca webu narazí raz na situáciu, kedy potrebuje stiahnuť alebo naopak importovať dáta. Nasledujúce pluginy sú odpoveďou a poskytujú možnosti aj na integráciu produktových feedov z iných zdrojov. Nájdete ich aj vo free verzii, zadarmo však toho veľa nenarobíte 🙂

WP All Import

Import any XML or CSV File to WordPress

Importovanie dát je s týmto pluginom hračka. Dokáže ich spracovať zo súboru, ale i z URL adresy a naviac v pravidelných časových intervaloch. Dáta viete počas importu prispôsobovať, aby presne spĺňali požadovaný formát. Vhodný na integráciu s externým skladom.

https://wordpress.org/plugins/wp-all-import/

WP All Export

Export WordPress data to XML/CSV

Export akýchkoľvek WordPress dát do XML či CSV. Dáta viete pomocou vlastných PHP funkcii prispôsobovať.

https://wordpress.org/plugins/wp-all-export/

Newsletter

Výber newsletter programu je samostatná téma. Ak ste však doteraz nenašli ten pravý, alebo iba teraz začínate na newslettrom rozmýšľať, odporúčam vám MailerLite. Je to estónsky startup, ktorý poskytuje plnú funkcionalitu zadarmo pre 1 000 unikátnych adries. Práca s ním je jednoduchá a intuitívna.

MailerLite Email Marketing for Small Business

MailerLite

Official MailerLite Sign Up Forms

Plugin dokážete cez API kľúč prepojiť s vašim MailerLite účtom. Následne viete vytvoriť formuláre, prípadne použiť už existujúci z webu, prostredníctvom shortcodu. Takisto viete uviesť do praxe aj vytvorené popup formuláre, bez riadku pridaného kódu.

https://wordpress.org/plugins/official-mailerlite-sign-up-forms/

Popup Maker

Popup Maker – Popup Forms, Optins & More

Jednoduchý dizajn popup okna, do ktorého viete napr. vložiť formulár z Contact form 7. Plugin vám ukáže aj počet otvorení popup okna a umožní vám podrobne nastaviť kedy by sa mal popup zobraziť. Splní všetky vaše potreby.

https://wordpress.org/plugins/popup-maker/

Preklady

Polylang

Pluginov na preklad webu je viac. Osobne mi však najviac sadol Polylang.

Polylang

Pomocou Polylangu dokážete váš web pohodlne preložiť a postačí vám k tomu aj jeho free verzia. Napísal som jednoduchý návod ako na to: Multijazyčný WordPress

https://wordpress.org/plugins/polylang/

Responzívne menu

Väčšina WordPressových tém túto otázku síce vyrieši za vás, no nájdu sa aj témy, ktoré majú responzívné menu implementované zle, resp. vôbec. V takom prípade odporúčam použiť tento plugin:

Mobile Menu

WP Mobile Menu – The Mobile-Friendly Responsive Menu

Všetko čo potrebujete pre dokonalé mobilné menu. Overené, vyskúšané.

https://wordpress.org/plugins/mobile-menu/

SEO

Yoast SEO

Yoast SEO

Yoast SEO je klasika, ktorú využíva viac ako 5 mil.+ webov. Poskytne vám odporúčania pre váš obsah, rady na vylepšenie a veľa iného. Osobne tento plugin využívam najmä ako nástroj na generovanie sitemap.xml, ktorý následne nahrám do Search Console.

https://wordpress.org/plugins/wordpress-seo/

Slider

WordPress slider je téma, ktorá vie narobiť veľa vrások. Nájsť riešenie, ktoré by bolo zadarmo a spĺňalo všetky zákazníkové požiadavky je takmer nemožné. Preto v tomto prípade uvádzam dva pluginy. Jeden zadarmo, ktorý väčšíne postačí a druhý platený, s ktorým vyriešite naozaj všetko.

Smart Slider 3

Smart Slider 3

Štandardný a používateľsky nenáročný plugin, vďaka ktorému vytvoríte responzívny slider aj s layermi.

https://wordpress.org/plugins/smart-slider-3/

Revolution slider

Tento plugin zatiaľ obstál všetky požiadavky zákazníkov. Získal si ma vďaka časovému plánovaniu slidov a možnosťou slidy zobraziť v random poradí. Mať vyriešené všetky „slider trouble“ za $26, to nie je také zlé.

https://codecanyon.net/item/slider-revolution-responsive-wordpress-plugin/2751380

Galéria

NextGEN Gallery

WordPress Gallery Plugin – NextGEN Gallery

Ak potrebujete na stránke umiestniť galériu, tak odporúčam tento plugin. Jeho free verzia ponúka možnosť pridávať fotky do jednotlivých galérii a tie vkladať do albumu, ktorý cez Gutemberg element jednoducho pridáte na vašu stránku.

https://wordpress.org/plugins/nextgen-gallery/

Sociálne siete

Nie som zrovna fanúšik sociálnych sietí, viem však odporučiť tieto WP pluginy. Ak poznáte lepšie, budem veľmi rád ak mi dáte vedieť.

Custom Facebook Feed

Custom Facebook Feed

Plugin, ktorý zobrazí váš FB obsah prostredníctvom shortcodu kdekoľvek na webe. Potrebujete API kľúč a náročnejšiemu zákazníkovi, zadarmo verzia pluginu stačiť nebude.

Plugin, ktorý zobrazí váš FB obsah prostredníctvom shortcodu kdekoľvek na webe. Potrebujete API kľúč a náročnejšiemu zákazníkovi, zadarmo verzia pluginu stačiť nebude.

https://wordpress.org/plugins/custom-facebook-feed/

Custom Instagram Feed

Instagram Feed

Spoľahlivý plugin, s ktorým zobrazíte váš Instagram obsah bez starostí a potreby špeciálnych úprav.

https://wordpress.org/plugins/easy-instagram-feed/

Open Graph for Facebook, Google+ and Twitter Card Tags

Open Graph for Facebook, Google+ and Twitter Card Tags

Napíšete blog a chcete ho zdieľať na sociálne siete. Hodíte do statusu link a čakáte, že sa načíta hlavný obrázok blogu. Nestane sa tak a ste z toho frustrovaný. Dôvodom sú chýbajúce Open Graph data. Tento plugin to vyrieši za vás.

https://wordpress.org/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/

Ostatné užitočné pluginy

DuracellTomi’s Google Tag Manager

DuracellTomi’s Google Tag Manager for WordPress

Jednoduchá integrácia Google Tag Managera (GTM) na váš web. Plugin navyše ponúka možnosť výberu, ktoré dáta vložiť do datalayeru.

https://wordpress.org/plugins/duracelltomi-google-tag-manager/